Danas smo, u kancelariji potpredsjednika Skupštine Kosova, g. Bahrima Šabanija, ugostili ministricu obrazovanja i nauke Federacije Bosne i Hercegovine, prof. dr. Jasnu Duraković, zajedno sa njenim saradnicima. Ministrica Duraković boravi u zvaničnoj posjeti Kosovu kao panelista i učesnica na regionalnoj naučnoj konferenciji o obrazovanju. Tokom posjete izrazila je želju da se susretne sa predstavnicima Bošnjaka iz političkog i nevladinog sektora, kao i sa direktorima nekih osnovnih škola.
U organizaciji KVZK, uz inicijativu KUD “Šarski behar”, održan je širi sastanak u jednoj od Skupštinakih sala, gde su izloženi ključni problemi sa kojima se suočava obrazovanje na bosanskom jeziku na Kosovu.
U prijatnom i konstruktivnom razgovoru u kabinetu potpredsjednika Skupštine Kosova, iznijeti su glavni problemi u obrazovanju na bosanskom jeziku. Zastupnik Šabani je, uz zahvalnost ministrici Duraković na posjeti i interesovanju za obrazovanje na maternjem jeziku, istakao problem viznog režima između BiH i Kosova. Takođe, naglasio je hitnost ratifikacije trećeg sporazuma iz Berlina, koji se tiče slobode kretanja s ličnim kartama.
Na širem sastanku održanom u KVZK, razgovarano je o potencijalnim rešenjima nekoliko ključnih problema koji opterećuju nastavu na bosanskom jeziku. Posebno su istaknuti nedostatak udžbenika, potreba za uvozom udžbenika iz Bosne i Hercegovine, kao i mogućnost koautorstva i učešća stručnjaka iz Bosne u izradi udžbenika na Kosovu. Razmatrane su i opcije za olakšavanje upisa bošnjačkih studenata na univerzitete u Bosni i Hercegovini, te isporuka potrebne lektire. Na sastanku su učestvovali brojni govornici i predlagači s kosovsko-bošnjačke strane, a ministrica Duraković je pažljivo odgovarala na svaki izneseni prijedlog.
Zaključeno je da će određena pitanja i prijedlozi biti potencirani u sutrašnjem službenom razgovoru između ministrice Duraković i kosovske ministrice obrazovanja, gđe Nagavci.
Ova poseta, s obzirom na načelna obećanja ministrice Duraković, predstavlja važan korak ka jačanju saradnje između bošnjačke zajednice na Kosovu i matične zemlje Bosne i Hercegovine. Obrazovanje je ključno za očuvanje bosanskog jezika i identiteta bošnjačke zajednice na Kosovu, i nadamo se da će institucionalni kontakti i saradnja ubrzati rešavanje ovih izazova.
Ministrica Duraković je izrazila spremnost da se aktivno uključi u rješavanje problema i obećala da će, u saradnji s nadležnim institucijama u Bosni i Hercegovini, raditi na pronalaženju konkretnih rješenja. Naš zajednički cilj je da kroz ovu saradnju osiguramo kvalitetno obrazovanje na bosanskom jeziku za Bošnjake na Kosovu, čime će se dodatno ojačati kulturne i obrazovne veze između naših zemalja.
Još jednom zahvaljujemo ministrici Duraković na posjeti i posvećenosti, te se nadamo da će ovaj sastanak izroditi dugoročne pozitivne rezultate za bošnjačku zajednicu na Kosovu i šire.