Posljednjih desetljeća, tehnologija sve više napreduje, a naše društvene navike se mijenjaju. Napretkom tehnologije, promijenili su se načini na koje primamo i obrađujemo informacije, formiramo mišljenja i stavove te oblikujemo vlastite vrijednosti. No, kako to sve zapravo utječe na mlade i društvo?
Tehnologija je način korištenja znanja, vještina i organizacijskih modela u provedbi nekoga procesa, odražava se na društvenu organizaciju, moć, načine potrošnje i obiteljske odnose. Mnogi su danas dostupni na društvenim mrežama 24 sata što uskraćuje njihov društveni život. Mladi se često izoliraju da zaborave stvaran život. Ponekad bismo se mogli zapitati živimo li doista u stvarnosti ili svijetu tehnologije!? Iako je poznavanje tehnologije danas vrlo bitno, trebali bismo ipak ograničiti vrijeme koje provodimo na uređajima, tako ćemo smanjiti izoliranost iz stvarnog života i posvetiti se stvarnom društvu.
UTJECAJ TEHNOLOGIJE NA MLADE
Nekritično i prekomjerno korištenje može imati negativan utjecaj na psihosocijalno zdravlje kod mladih. Usamljenost je osjećaj nepovezanosti sa svojom okolinom. Može se javiti i dok smo okruženi gomilom ljudi, npr. slučaj kada sjedimo u društvu u kojem svi većinu vremena tipkaju na mobitel. Ovakva vrsta usamljenosti se često odražava na mladima.
Slabije vještine socijalne komunikacije, rizici ovisnosti, nedostatak tjelesne aktivnosti, druženja, strpljivosti, ustrajnosti i usredotočenosti na jedan zadatak, nedostatak samokritičnosti i odgovornosti, povećanje agresivnosti i vršnjačkog nasilja (engl. cyberbullying), narušavanje privatnosti, rizici izloženosti pornografiji i pedofiliji nedostatci su koje potvrđuje veliki broj istraživanja. Negativan utjecaj na stvaranje slike o sebi i sklonost razvoju depresije, nerealna percepcija stvarnosti, poremećaji sna, letargija, naglašena napetost, problemi pažnje i koncentracije, još su neki od nedostataka tehnologije i utjecaja na mentalno zdravlje djece i mladih.